Vasara – iškylų ir ekskursijų metas

Pagaliau sulaukėme vasaros, o kartu su ja ir šilto oro. Nieko nelaukdami, nutarėme tuo ir pasinaudoti. Nors gyvename Čižiūnuose, bet dar nebuvome susipažinę ir ištyrinėję mūsų artimiausios aplinkos.

Taigi, su stipresniais centro gyventojais pirmiausia išsiruošėme į Tamašavą. Kažkada Tamašava buvo kaimelis, bet kovų su švedais ir maro metu žmonės išmirė. Dabar čia yra Lietuvos edukologijos universiteto mokomoji bazė, rytinėje Mošos ežero pakrantėje. Kitose trijose – Čižiūnų kaimas. 1938 – 1939 m. Tamašavoje buvo įsikūrusi vaikų prieglauda. Vieta graži : ežeras, pakrantė apaugusi miškais, kalvelės, miškas – patogu vaikams.

Tamašavai tapus edukologijos universiteto gamtos ir fizinio auklėjimo baze, pastatė daugiau namų, iškasė tvenkinį. Čia tiek istorijos apie Tamašavą, kurią perskaičiau Vinco Steponavičiaus knygoje „Gyvenimo keliu“. Gal ir kitiems bus įdomu paskaityti.

Pasivaikščiojome po Tamašavą, apžiūrėjome studentų bazę, nuėjome prie ežero, pievose prisiskynėme gražių gėlių.

*   *   *

Čižiūnų socialinių paslaugų centre laikinai buvo apgyvendinta Aldona Birutė Ratkevičienė. Dabar kol kas ji gyvena savo namučiuose, tai nutarėme ją aplankyti, pažiūrėti, kaip jai sekasi. Ponia Aldona labai maloni, miela močiutė. Ji gyvena Krunyje, sunkiai vaikšto, todėl tikisi, kad galės  apsigyventi Čižiūnų socialinių paslaugų centre.

Močiutė turi du mielus šuniukus, su kuriais centro gyventojai iškart susidraugavo. Yra ir kačiukų, bet jie mūsų bijojo, nesileido paglostomi. Aldona Birutė gyvena gamtos apsuptyje, gražioje aplinkoje, netoli ežero, aplink miškai, laukai, gėlės. Labai maloniai pabendravome ir laukiame jos socialinių paslaugų centre.

 

*   *   *

           Trečią savaitės dieną nutarėme paskirti Aukštadvariui. Pažintį su Aukštadvariu pradėjome nuo piliakalnio. Aukštadvario piliakalnis stūkso miestelio pietvakariniame pakraštyje Verknės upės kairiajame krante. Pietryčiuose telkšo Pilaitės (Zomkelio) ežeras, todėl dar vadinamas Pilaitės piliakalniu. X – XIV a. ant piliakalnio stovėjo medinė pilis. Vėliau jai netekus gynybinės reikšmės, įsikūrė Didžiojo kunigaikščio dvaras.

Dabar čia ant piliakalnio įrengti laiptukai, kuriais galima pasiekti piliakalnio viršūnę. Užkopėme į piliakalnį, pasivaikščiojome viršūnėje, pasigrožėjome Pilaitės ežero pakrantėmis.

Aukštadvaryje aplankėme dvarą, yra išlikę rūmai, parkas, tvenkiniai. LDK dvaras Aukštadvaryje minimas nuo XVI a., jis stovėjo ant piliakalnio. 1837 m. A.Malevskio pastatytas dabartinis dvaras su parku ir upėtakių tvenkiniais, išlikęs iki šių dienų.

Aukštadvario dvaro grožis įkvėpė vieną mūsų centro gyventoją – Vytą Kasperavičių – jį nutapyti.

                                                                                                                       Regina Nemeikštienė

                                                                                                                      Užimtumo specialistė

SAM_6164 SAM_6166 SAM_6168 SAM_6171 SAM_6173 SAM_6180 SAM_6197 SAM_6204

SAM_6183 SAM_6189 SAM_6191

Daugiau naujienų